برگزاری همایش ملی محیط زیست و تولیدات گیاهی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

همایش ملی محیط زیست و تولیدات گیاهی با حضور پژوهشگران برگزیده بخش کشاورزی و محیط زیست به مدت دو روز در تالار خوارزمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان برگزار شد .

در این مراسم مهندس محمد علی اینانلو چهره پژوهشی محیط زیست کشور ، دکتر فرخ درویش کجوری ، دکتر قربان نورمحمدی استاد کشاورزی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران ، مهندس علی آبادی فرماندار دامغان و تعدادی از مسئولین و صاحب نظران رشته های کشاورزی و محیط زیست حضور داشتند که به مدت دو روز به بحث و تبادل نظر پیرامون محورهای مهم همایش پرداختند .

دکتر حسین عباسپور رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با حضور در جمع پژوهشگران محیط زیست و کشاورزی ضمن خیرمقدم به آنان و تقدیر از انوشیروان آریامنش مجری توانمند شبکه خبر که زحمت اجرای این مراسم را به عهده داشت،  بیان کرد : کشاورزی به دلیل ارتباط مستقیم با امنیت غذایی و سلامت مردم اهمیت استراتژیک داشته و سهم بالایی از تولید ملی و اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است . بویژه در سال جاری که بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری بنام سال تولید ملی و حمایت از کار وسرمایه ایرانی مزین گردیده است ، بخش کشاورزی می تواند سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور داشته باشد و یکی از مولفه های اصلی بکارگیری اقتصاد مقاومتی است .

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان در ادامه گفت : در ایران خوشبختانه ، کشاورزی نقاط قوت فراوانی دارد از جمله اقلیم های آب و هوایی متنوع ، منابع ژنتیکی متنوع گیاهی ، دامی و آبزیان منابع پایه تولید مناسب مثل آب و خاک ، ظرفیت های صادراتی و امکانات پژوهشی  و خدمات است .

وی همچنین تأکید کرد: نقاط ضعف فراوانی در بخش کشاورزی وجود دارد که این نقاط ضعف کشاورزی را به فعالیتی پرخطر همراه با ریسک بالا تبدیل کرده است . تولید کنندگان این بخش همواره با خسارتهای ناشی از بروز حوادث قهری و بلایای طبیعی روبرو بوده و زندگی اقتصادی آنها در معرض خطرات جدی قرار دارد .

دکتر حسین عباسپور در خاتمه صحبتهای خود به استفاده اندک از فناوری و تکنولوژی در بخش کشاورزی که منجر به ایجاد ضعفهای شدید بهمراه بازدهی نامناسب در بخش تولیدشده است اشاره داشت و بیان نمود : محققین و اندیشمندان کشاورزی ما کمتر به کمک کشاورزان و کشاورزی آمده اند و فناوری های نوین و پیشرفته در کشاورزی کمتر استفاده می شود و کشاورزی ما عملاً سنتی و غیرعلمی است . نیروی انسانی متخصص ، دانش و تکنولوژی نوین وسرمایه گذاری ، سه عنصر موثر در بخش کشاورزی است که توجه به این سه مولفه موجب تصحیح و توسعه زیرساخت های بخش کشاورزی است .

رییس واحد دامغان در ادامه صحبتهای خود وجود زیرساختهای غنی در بخش کشاورزی دراین شهرستان را باعث شکوفایی این رشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان دانست و بیان کرد : دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان می تواند خود را در دو بخش به عنوان قطب مطرح کند که آن دو بخش شامل کشاورزی و حقوق می باشد.

در ادامه این همایش مهندس اینانلو پژوهشگر بخش محیط زیست و چهره نام آشنای سینما و تلویزیون ضمن تشکر از مسئولین برگزار کننده ای همایش بیان داشت : یکی از گرفتاریهای ما در همه زمینه ها داشتن علم بدون عمل است و شاید بهتر است بگوییم سایه کمتری از عمل در علم ما وجود دارد .

وی همچنین ادامه داد : ظرفیتهای کشور ما در محیط زیست و اقلیمهای متنوع و متفاوت بسیار بالاست و بدون اغراق می توانیم بگوییم که از این لحاظ جزء ۳ یا ۵ کشور برتر دنیا هستیم .

وی در ادامه از پیشرفت ناموزون صنعت وتکنولوژی در عرصه های مختلف ابراز تأسف و نگرانی کرد و خاطرنشان نمود این تأسف بدلیل لطمه های زیادی است که این پیشرفت ها به بخش محیط زیست در کشور وارد می نماید . از بین بردن طبیعت اکنون تبدیل به مسابقه ای شده است که این مسابقه سالیان سال پیش از جنگل تراشی شروع شد ، درختهای کهن قطع شد و تبدیل به زمینهای کشاورزی  گردید .

مهندس اینانلو افزود : یکی از مهمترین تعارض های محیط زیست و طبیعت جنگل تراشی است و دیگری مسابقه جهت خشک کردن تالاب های کشاورزی است ، نمونه بارز آن تالاب انزلی است که از آن برای کشت برنج استفاده نمودند . تالاب ها مهمترین ذخایر ژنتیکی هستند که وجود دارند .

متأسفانه بخش کشاورزی نامناسب و علی الخصوص دامداری نیز باعث از بین رفتن طبیعت بکر ما می شود و باید بیان کرد که سوغات دیگری که بخش صنعت به طبیعت ارائه کرده است کودها و سموم و آفت کش هاست که باعث از بین بردن طبیعت می شوند . وی در خاتمه برگزاری این قبیل همایش ها را با حضور مسئولین و دست اندرکاران بخش کشاورزی و محیط زیست باعث ارتقاء سطح فرهنگ زیست محیطی و دانش کشاورزی دانست.

در ادامه مهندس علی آبادی فرماندار دامغان از حسن توجه حاضرین و پژوهشگران به این همایش و شهرستان دامغان تشکر نمود و بیان داشت : برنامه ریزی های متنوعی از سوی سازمانهای مسئول در راستای حفظ محیط زیست و پوششهای گیاهی کشور باید صورت پذیرد زیرا حفظ این سرمایه عظیم باعث افزایش توریسم پروری و ایجاد درآمد در کنار سالم سازی محیط زیست خواهد شد.

ما اکنون به دست خود پایه های زیست میطی کشور را از بین می بریم و حتی اندکی فکر نمی کنیم که این منابع زیست محیطی چه سیر طولانی چندین صد هزارساله را طی نموده واکنون در دستان ماست  و ما باید این منابع را بدون اندکی خدشه به آیندگان منتقل نماییم .

مهندس علی آبادی دامغان را نیز یکی از شهرهای دارای اقلیم متنوع و معادن غنی دانست و اعلام کرد که این شهرستان در کشور به لحاظ تولید زغال سنگ مقام دوم را دارد ولی همین زغال سنگ در کارخانه های زغال شویی باعث ضررهای جبران ناپذیری به طبیعت می شود که ناشی از گرد زغال می باشد .

در ادامه دکتر جعفر مسعود سینکی دبیر علمی این همایش اعلام کرد که پس از ارسال پوستر و بروشورهای همایش به سراسر کشور حدود ۹۰۰ خلاصه مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد ۷۰۰ مقاله حائز شرایط داوری شناخته شد و پس از داوری نهایی ۴۵۰ مقاله به بخش نهایی راه یافت که از این تعداد ۴۱۰ مقاله بصورت پوسترو ۴۰ مقاله بصورت سخنرانی پذیرفته گردید .

لازم به ذکر است ۴۰ مقاله بخش سخنرانی طی دو روز و در دو نوبت صبح و عصر توسط پژوهشگران ارائه شد و با داوری های صورت گرفته ۳ مقاله در بخش پوستر و ۳ مقاله در بخش سخنرانی به عنوان مقالات برتر به حاضرین معرفی و لوح تقدیر وتندیس این همایش را دریافت نمودند .