درباره دانشگاه آزاد دامغان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان به عنوان یکی از اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی در 25 تیرماه سال1364 مطابق با 16 جولای 1985 به عنوان اولین موسسه آموزش عالی شهرستان دامغان فعالیت خود را بر بستری از عقاید و باور نیک مردم و مسئولین شهر دامغان آغاز کرد و اکنون پس از گذشت نزدیک به 4 دهه از فعالیت خود به درختی استوار تبدیل گشته است که ریشه عمیقی در آموزش عالی کشور دارد و از افتخارات این دانشگاه می‌توان به تربیت بیش از 30000 دانش‌آموخته موفق اشاره کرد و که در ایران و خارج از کشور به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند..

این دانشگاه اکنون با درجه جامع و با حضور قریب به 3500 نفر دانشجو در 6 دانشکده مصوب و رشته‌های زیرگروه علوم انسانی، علوم پایه، علوم بیولوژی، علوم کشاورزی و صنایع غذایی و فنی مهندسی و دانشکده داروسازی با بهره‌گیری از قدرت علمی قریب به 100 عضو هیات علمی استادیار، دانشیار و استاد ضمن دارا بودن مراکز تحقیقات دارویی با تکیه به مطالعات گیاهان دارویی و مرکز رشد علوم دارویی به منظور تولید و تجاری سازی محصولات و مرکز مطالعات پایدار پسته با توسعه فناوری‌های روزآمد بویژه در علوم کشاورزی، زراعی، باغی و گیاهان گلخانه‌ای، علوم انسانی با حضور اولین مرکز تحقیقات و کلینیک حقوقی ایران و فنی و مهندسی با مرکز مطالعات مهارت‌آموزی و با فعالیت‌های  برجسته باشگاه پژوهشگران جوان با حضور بیش از 100 مخترع و مبتکر جوان، سهم ویژه‌ای را در تولید علم، دارا می‌باشد .

این واحد دانشگاهی با دارا بودن دانشکده داروسازی و با پرورش دانشجویان با مدرک دکتری حرفه‌ای،  22 رشته دکتری تخصصی و 54 رشته‌گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و بیش از 80 رشته‌گرایش در مقاطع کاردانی و کارشناسی(پیوسته و ناپیوسته) سعی نموده است در توسعه علوم روز، گام بلندی را بردارد و از این منظر افتخار دارد خود را به عنوان اولین واحد جامع در سطح منطقه از حیث تحصیلات تکمیلی مطرح نماید .

در خصوص علم‌سنجی نیز اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با نمایه کردن تعداد پرشماری از مقالات و طرح‌های پژوهشی خود توانسته‌اند بخشی از قابلیت‌های این دانشگاه را در خصوص پژوهش‌محوری ثابت نمایند .

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، دانشجویی، فرهنگی و عمرانی و نیز غنی‌سازی و توانمندسازی منابع انسانی مورد نیاز کشور، فعالیت‌های منحصربه‌فردی را داشته و دارد که در این راستا با نگاه ویژه مسئولین دانشگاه، سند توسعه 10 ساله و 20ساله این واحد دانشگاهی نیز تدوین شده که با نگاهی ژرف به اهداف بلند مدت و بررسی نکات حساس و استراتژیک در پیشبرد اهداف آموزش عالی کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گام بر می‌دارد .

از مأموریتهای اصلی واحد دامغان، می‌توان به :

  1. نخبه پروری علمی
  2. تولید علم در دنیای فناوری و اطلاعات و اشاعه آن در مسیر توسعه تکنولوژی و نانو تکنولوژی
  3. پاسخ به نیازمندی‌های جامعه تا سرحد تعادل و تراز نسبی تمامی شاخصه‌های رشد و توسعه در یک نظام اسلامی مبتنی بر مردم‌سالاری دینی، اشاره نمود .

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با محوریت نسل نوین دانشگاه های مسئله محور و مهارت آموز تلاش می کند نرخ آگاهی های آکادمیک را به اعتبار کارآفرینی تعیین کند تا دانش آموختگان این دانشگاه، قدرت ورود در بازار کار را بر اساس تجربه های حرفه ای در این واحد دانشگاهی تجربه کنند.

این واحد دانشگاهی، تمامی ابزار توسعه علمی و پژوهشی را در زمینه‌های متعدد نیروی انسانی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تجهیزات روزآمد آزمایشگاهی و کارگاهی، مراکز رشد و تحقیقاتی، تخصصی و ... را در اختیار دارد و با اقبال به تجربه‌های نوین علمی و ابراز تمایل به  حضور در نسل نوین دانشگاه‌های پژوهش‌محورِ گارآفرین، پذیرای نسل فرهیخته امروز در دولت جمهوری اسلامی است تا با تربیت و پرورش نسل کارگزار فردای این نظام بتواند نقش موثر و دین متعالی خود را ادا کند.

دانشگاه آزاد اسلامی دامغان از مردم برای مردم و با مردم در خدمت توسعه مرزهای دانش خواهد بود.

 

با بهترین آرزوها – اداره روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان